RM80
Alan Ross - The Last Wall

Głosuj na Dance ListęGłosuj na Goršcš 10Głosuj na Złotš Listę

Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Anna Maria (1968) - Czerwone Gitary
Autor Wiadomość
ejtismen 

Zaproszone osoby: 1

Wysłany: 2016-10-14, 17:31   Anna Maria (1968) - Czerwone Gitary
Wielki przebój Czerwonych Gitar zna niemal każdy. Wzruszająca historia przelana na papier nutowy i tak pięknie zaśpiewana przez Seweryna Krajewskiego zrobiła i po dziś dzień wywiera na Polakach ogromne wrażenie. Okazuje się, że piosenka „Anna Maria” nie wzięła się znikąd i prawdopodobnie nie powstałaby, gdyby nie pewna piękna pani, która pojawiła się w życiu legendarnego muzyka. Kim była tajemnicza postać, której poświęcono jeden z największych przebojów w historii polskiej muzyki rozrywkowej?

Seweryn Krajewski wspominał w rozmowie przeprowadzonej dla „Dziennika Związkowego” o „pierwszej miłości, czystej, pięknej, wzruszającej”. Była nią dziewczyna, która opuściła Polskę i już do niej nie wróciła. „I dla niej, i dla mnie był to wówczas dramat”. Co ciekawe, o tajemniczej kobiecie mówi również pisarz Janusz Głowacki, który na łamach „Twojego Stylu” wyznał, że była jego kochanką…Okazuje się, że i dla niego pożegnanie z ukochaną nie było łatwe. Anna Maria dostała propozycję modelowania w Mediolanie i postanowiła z niej skorzystać. „To była bardzo piękna modelka. Pamiętam scenę rozstania na lotnisku. „Ty, Anno Mario, już do mnie nie wrócisz – mówiłem ze łzami w oczach. – Wyjdziesz tam za mąż. – Nie martw się, ukochany – odpowiedziała. – Kto by tam chciał się ze mną żenić?! Wszyscy mnie przelecą i wrócę do ciebie…” – wyznał magazynowi Głowacki. Nie wróciła…
Wygląda na to, że tajemnicza Anna Maria była „specjalistką” od łamania męskich serc. Ale czy rzeczywiście istniała? Po czasie Seweryn Krajewski mówił, że taka postać w ogóle nie pojawiła się w jego życiu i stworzono ją jedynie w wyobraźni na potrzebę piosenki. Czy wzruszająca opowieść Janusza Głowackiego o pożegnaniu pięknej modelki na lotnisku to również wytwór wyobraźni?

Tekst piosenki:

Smutne oczy, piękne oczy,
Smutne usta bez uśmiechu ...
Widzę co dzień ją z daleka
Stoi w oknie aż do zmierzchu

Anna Maria...

Tylko o niej ciągle myślę
I jednego tylko pragnę:
Żeby chciała choć z daleka,
Choć przez chwilę spojrzeć na mnie

Anna Maria smutną ma twarz,
Anna Maria wciąż patrzy w dal ...