RM80
The Cars - Heartbeat City

Głosuj na Dance ListęGłosuj na Goršcš 10Głosuj na Złotš Listę

Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Maanam - Nocny patrol (1983)

Które nagrania lubisz najbardziej?
Nocny patrol
8%
 8%  [ 2 ]
Jestem kobietą
8%
 8%  [ 2 ]
To tylko tango
16%
 16%  [ 4 ]
French is strange
0%
 0%  [ 0 ]
Polskie ulice
0%
 0%  [ 0 ]
Eksplozja
8%
 8%  [ 2 ]
Zdrada
4%
 4%  [ 1 ]
Raz-dwa, raz -dwa
20%
 20%  [ 5 ]
Krakowski spleen
24%
 24%  [ 6 ]
Miłość jest jak opium
12%
 12%  [ 3 ]
Głosowań: 11
Wszystkich Głosów: 25

Autor Wiadomość
ejtismen 

Zaproszone osoby: 1

Wysłany: 2013-11-24, 12:04   Maanam - Nocny patrol (1983)

Jest to album, który zapoczatkował moją przygodę z tym zespołem. Dobrą przygodę bo zespół Maanam ze swoją wokalistką Korą wniósł do polskiej muzyki bardzo wiele dobrego i to jest fakt nie zaprzeczalny!
Mamy rok 1983...w kraju jeszcze nie przebrzmiały echa Stanu Wojennego z roku 1981, gdy zespół wszedł do studia by nagrać jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka! Fani twórczości tego zespołu zgodzą się ze mną że album ten oddał ducha tamtego czasu i to w sposób...niesamowity?

Nocny Patrol - nagranie otwierające ten album, nagranie które poraża słuchacza swoim tekstem i klimatem. Nagranie, które w tamtych czasach nie miało prawa się wybić...wiadomo cenzura. Inaczej odbiera je słuchacz, który tamte czasy zna z opowieści, a inaczej ktoś kto pamięta i przeżył...koksowniki, rogatki na drogach, milicyjne patrole, godzinę policyjną.

Jestem kobietą - i znów mamy kolejne nagranie z bardzo ładnym tekstem opisujący i nawiązujący do aktualnych spraw i ta muzyka...Nagranie, które z tego krążka zasługuje na moje wielkie uznanie!

To tylko tango - mnie ten początek nagrania po prostu poraża, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie ma dziś młode pokolenie kogoś takiego jak Kora! My ją mieliśmy i za to wielki szacunek dla tego zespołu. Kiedyś zespół Maanam odmówił śpiewania jakiegoś nagrania (Simple Story?) dla ówczesnych dygnitarzy komusnistycznych i został wydany zakaz puszczania go w radiu.
Pan Marek Niedźwiedzki zamiast piosenek zakazanych zespołu na liście PR III, puszczał te werble z "Tanga...". Zespołowi to tylko pomogło zamiast zaszkodzić...takie to były czasy!

French is strange - najsłabszy punkt tego albumu...taki muzyczny przekładaniec-wywijaniec.

Polskie Ulice - to kolejne nagranie, które nawiązuje do tamtych czasów do czasów Stanu Wojenngo...te syreny wozów milicyjnych w tle... czasami muzyką można namalować więcej niż słowami. Bardzo mroczne nagranie.

Eksplozja - chyba każdy fan Maanamu uwielbia to nagranie za...ten szczególny rodzaj poetyki, czyli mówienie o sprawach ludzkich przy pomocy języka nauk ścisłych.

Zdrada - wyjątkowa piosenka ze względu na tekst i na jedną z nielicznych solówek Marka Jackowskiego. Tym razem, to Marek przejął pałeczkę i zagrał to, co zwykle było domeną Olesińskiego...

Raz -Dwa, Raz-Dwa - mój numer jeden z tej płyty jeden z najszybszych numerów zespołu. Tym nagraniem Maanam z Korą miażdżył system! Prawdziwa muzyka!

Krakowski Spleen - tekst, muzyka i klimat tego utworu pretendują ją do szerokiego grona najwiekszych hitów polskiej muzyki rockowej. Jeśli ktoś nie słyszał głosu bogini, to ma okazję usłyszeć go w końcowym fragmencie tego nagrania! Ta piosenka ze swoim refrenem jest niesamowite!!!

Czekam na wiatr, co rozgoni
ciemne skłębione zasłony.
Stanę wtedy naraz
ze słońcem twarzą w twarz.

Miłość jest jak opium - i to już ostatnie nagranie z tego krążka i do tego bardzo udane z genialnymi przerywnikami gitarowo-klawiszowymi. Nie ma wątpliwości że Kora też pisała bardzo ciekawe teksty.

Bardzo wyjątkowa, przełomowa płyta, zupełnie inna jakość niż dwie pierwsze, trochę inna konstrukcja utworów. Mniej klasycznego rocka, więcej klimatu, zupełnie inna produkcja, inna tematyka. Pierwszy album Maanamu nagrany z legendarnym producentem Neilem Blackiem, który potem jeszcze kilkakrotnie miał pojawiać się na płytach Portera i Maanamu, aż do finałowego "Wolno płyną łodzie" z jego pięknymi skrzypcami.
Płyta ma już 30 lat, a wciąż zachwyca i chwyta ze serce wciąz świeża, ale my już nieco starsi...
Uważam że luki po Maanamie, po śp. Marku Jackowskim na polskiej scenie muzycznej... nie zapełni nikt.
Nota ode mnie 9

Ps. Recenzja ta napisana z myślą o naszym forumowym fanie tego zespołu...a kto, a co to już sami wiecie! ;)

Aventoy 

Zaproszone osoby: 2

Wysłany: 2013-11-24, 13:49   Re: Maanam - Nocny patrol (1983)
ejtismen napisał/a:

To tylko tango - mnie ten poczatek nagrania po prostu poraża, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie ma dziś młode pokolenie kogoś takiego jak Kora! My ją mieliśmy i za to wielki szacunek dla tego zespołu. Kiedyś zespół Maanam odmówił śpiewania tego nagrania dla ówczesnych dygnitarzy komusnistycznych i został wydany zakaz puszczania go w radiu.
Pan Marek Niedźwiedzki zamiast piosenek zespołu na liście PR III, puszczał te werble z "Tanga...". Zespołowi to tylko pomogło zamiast zaszkodzić...takie to były czasy!

Ps. Recenzja ta napisana z myślą o naszym forumowym fanie tego zespołu...a kto, a co to już sami wiecie! ;)

Doskonała recenzja, za którą bardzo Ci dziękuję. Pamiętam te czasy, byłem wtedy w wojsku i słuchaliśmy słynnej listy... rzeczywiście tak było. Pozdrawiam serdecznie ejtismen

Wyróżnienia: :: :: ::

ejtismen 

Wysłany: 2013-11-24, 19:45   Re: Maanam - Nocny patrol (1983)
aventoy napisał/a:
Doskonała recenzja, za którą bardzo Ci dziękuję.

Cała przyjemność po mojej stronie...widzę że lubisz pisać o muzyce, a zespół Maanam darzysz szczególnym względem

aventoy napisał/a:
Pamiętam te czasy, byłem wtedy w wojsku i słuchaliśmy słynnej listy... rzeczywiście tak było.

Dlatego tamte czasy się tak pamięta i ta muzyka w głowie wciąż tkwi.
Dziś młodzież ma Dodę...chłopaków z zespołu Weekend lub inne wynalzaki spod szyldu Lady Z(gaga)! ;)

Ciekawy jestem Twojej opini o tym albumie? :mysli:
Bo to trzeci album Maanamu...kto, wie może tak nie po kolei ,ale napiszę kiedyś o pozostałych?

Aventoy 

Zaproszone osoby: 2

Wysłany: 2013-11-26, 12:09   Re: Maanam - Nocny patrol (1983)
ejtismen napisał/a:

Ciekawy jestem Twojej opini o tym albumie? :mysli:
Bo to trzeci album Maanamu...kto, wie może tak nie po kolei ,ale napiszę kiedyś o pozostałych?

Nic dodać, nic ująć, dla mnie to świetna recenzja, z którą całkowicie się zgadzam. :ok:
Czekam na kolejne recenzje pierwszych dwóch płyt Maanamu, ja lepiej tego nie zrobie na pewno. :ok:

Wyróżnienia: :: :: ::

ejtismen 

Wysłany: 2017-04-16, 11:17   
Będąc na urlopie w pl wpadła mi w ręce książka zatytułowana "Kora, a palnety szaleją, szaleją"...
W jednym z rozdziałów przeczytałem o tych słynnych werblach w radiowej III u pana Marka Niedźwieckiego. Wiele się wyjaśniło w tej kwestii...zapraszam do lektury tego rozdziału!

Odpowiedz do tematu