RM80
Iron Maiden - The Clairvoyant
 

Głosuj na Dance ListęGłosuj na Goršcš 10Głosuj na Złotš Listę


 Ogłoszenie 
(MP3 @ 256 kbps, 44.1 kHz)

PRZEBÓJ ROKU 2020 (finał 30 stycznia)


Poprzedni temat «» Następny temat
Historia Listy Przebojów Programu Trzeciego?
Autor Wiadomość
Tomex

Zaproszone osoby: 1
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lut 2009

Posty: 10270
Skąd: Katowice

Wysłany: 2009-02-18, 21:11   Historia Listy Przebojów Programu Trzeciego?
Chaciałbym Wam przypomnieć coś co napewno pamiętacie wszyscy. Jedyne "okno" na ówczesny muzyczny świat. Niezapomniane wieczory przy radiu z rękoma przygotowanymi na klawiszach naszego magnetofonu w celu nagrania ulubionego kawałka.

Oto prekursor wszystkich list przebojów oto

Historia Listy przebojów Trójki


Pierwsze notowanie „Listy Przebojów Programu Trzeciego” odbyło się 24 kwietnia 1982 roku. Zwyciężyła wówczas piosenka „I'll Find My Way Home” duetu Jon and Vangelis. Początkowo audycja nadawana była w soboty w godz. 20.00–22.00. We wrześniu 1989 od notowania 395 listę wydłużono do 4 godzin (godz. 18.00–22.00). We wrześniu 1990 r. „Lista” została przeniesiona na piątek (od notowania 446). Od notowania 475 nadawano ją od godziny 19.00 do 22.00. W 2006 roku zmieniono nazwę na „Lista Przebojów Trójki” (wraz z oficjalną zmianą nazwy stacji). Od 13 października 2007 (not. 1341) „Lista” znów była nadawana w soboty, w godz. 19.00–22.00 (co związane było z dużymi zmianami w ramówce PR3 wprowadzonymi od 8 października 2007). Od kwietnia 2010 – powróciła ponownie w okienko piątkowe w tych samych godzinach.

Już od pierwszych notowań audycja zdobyła ogromną popularność wśród słuchaczy i właśnie w początkach swego istnienia była najbardziej popularna. Nowatorski sposób prowadzenia audycji oraz wieści z zachodnich list przebojów od razu przyciągnęły młodych słuchaczy. W okresie trwającego wówczas w Polsce stanu wojennego dostęp do płyt czy wiadomości o wykonawcach był niezwykle utrudniony, a program Marka Niedźwieckiego stał się namiastką zachodniego świata muzycznego. „Lista Przebojów” była wówczas jedynym tego typu programem nadawanym w Polskim Radiu. Program ten w latach osiemdziesiątych urastał do zjawiska o charakterze społecznym. Do legendy już dziś przeszły masowe, protestacyjne spacery ludzi w czasie Dziennika Telewizyjnego, którym w soboty towarzyszyły dźwięki płynące z kultowej rozgłośni, nadającej właśnie tę audycję.

W latach dziewięćdziesiątych znaczenie „Listy” znacznie spadło. Łatwy dostęp do telewizyjnych stacji muzycznych oraz przybywająca w eterze ilość stacji komercyjnych, które nie tylko zaczęły odbierać Trójce słuchaczy, ale również zaczęły wprowadzać do swoich ramówek listy przebojów wzorem zachodnich formatów, szybko stały się dla trójkowego projektu konkurencją.

W roku 1996 ukazała się książka Marka Niedźwieckiego będąca swego rodzaju podsumowaniem dotychczasowych notowań.

Mimo radykalnych przemian polskiego rynku muzycznego oraz medialnego „Lista” nadal cieszy się dziś uznaniem i prestiżem w środowisku muzycznym oraz wśród stałych słuchaczy stacji. Umieszczenie piosenki w notowaniu „Listy” jest wciąż dla wielu polskich artystów ważnym wydarzeniem, zarówno z komercyjnego, jak i artystycznego punktu widzenia.

30 marca 2001 roku miało miejsce tysięczne notowanie „Listy”, które uznane zostało za ważne wydarzenie kulturalne przez wszystkie czołowe media w Polsce, w tym konkurencyjne ogólnopolskie komercyjne stacje radiowe.

Do połowy lat dziewięćdziesiątych głosowanie na „Listę” odbywało się drogą pocztową. Obecnie źródłem notowań jest internetowy plebiscyt, polegający na wyborze dziesięciu piosenek z „zestawu do głosowania” umieszczonego na stronach Programu III.

W grudniu 1994 roku w ramach „Listy” urządzono po raz pierwszy notowanie pod nazwą „Top Wszech Czasów”, na które przez cały rok głosowali słuchacze wybierając spośród przebojów muzyki rozrywkowej drugiej połowy XX wieku. Od tego momentu notowania „Topu Wszech Czasów” organizowane są co roku.

Swego rodzaju połączeniem „Listy Przebojów” i „Topu Wszech Czasów” był program „Top Republiki”, który nadano 22 grudnia 2006 roku z okazji piątej rocznicy śmierci wokalisty zespołu, Grzegorza Ciechowskiego.

W kwietniu 2007 roku „Lista przebojów Trójki” obchodziła swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji Program III wraz z gazetą ogólnopolską „Dziennik. Polska. Europa. Świat.” wydał kolekcję dwudziestu pięciu składankowych płyt kompaktowych upamiętniających kolejne lata historii audycji. Rocznicy towarzyszyło również wydane drugiej części książki poświęconej historii „Listy” autorstwa Marka Niedźwieckiego, zatytułowanej „Lista Przebojów Trójki 1994-2006”.

Oprócz Marka Niedźwieckiego Listę prowadzili niekiedy w ramach zastępstw również Piotr Baron, Roman Rogowiecki, Grzegorz Miecugow, Piotr Stelmach, Paweł Kostrzewa, Piotr Kaczkowski, Wojciech Mann, Beata Pawlikowska i inni.

W sierpniu 2007, po odejściu Niedźwieckiego z Polskiego Radia, prowadzenie „Listy” przejął Piotr Baron, jeden z tzw. „druhów zastępowych” programu. Niedźwiecki tymczasem od stycznia 2008 roku kontynuował prowadzenie podobnej listy na tych samych zasadach w radiu Złote Przeboje.
Jednak 1 kwietnia 2010r po 2 latach pracy w Radio Złote Przeboje Marek Niedźwiecki wraca tam, gdzie jego miejsce - do Trójki. 1470 notowanie LP3 przechodzi do historii Listy... Niedźwiedź (ojciec założyciel) wrócił do Trójki i do Listy.

Od początku można było głosować na dowolną piosenkę, która była grana w Programie III. 1 kwietnia 1996 r. wprowadzono możliwość głosowania przez www udostępniając tzw. „zestaw do głosowania”. O wyborze piosenek do zestawu przez całą historię programu, do swego odejścia, decydował Marek Niedźwiecki.

Notowanie każdej listy składa się z następujących pozycji:
„poczekalnia” (miejsca od 50 – 31; jedno miejsce może zajmować kilka piosenek, zatem w poczekalni jest ich zwykle więcej niż 20, specyfiką poczekalni jest fakt, że piosenka z listy właściwej spadając nie może wejść do poczekalni, tylko wypada poza listę. W latach osiemdziesiątych – z początku miejsca 30–21, od 1983 miejsca 40–21, od 1985 miejsca 40–31). W pewnych okresach czasu nie było poczekalni, wszystkie pozycje były traktowane jako lista właściwa
„nieszczęśliwa siódemka”, czyli utwory które nie zmieściły się w poczekalni
lista właściwa (miejsca 30–01, w latach osiemdziesiątych – miejsca 20–01)

Do tradycji audycji należały przez lata rozmowy ze stałymi korespondentami zagranicznymi Trójki: Aliną Dragan (z Holandii) oraz Wojciechem Żórniakiem (ze Stanów Zjednoczonych, Voice of America). Na antenie pojawiała się niekiedy również pełniąca dyżury telefoniczne w czasie emisji programu Halina Wachowicz, nazywana popularnie „Helen”, a także Iwona Wieraszko („Pierzasta”).

Wieloletnią realizatorką „Listy” była popularna „Baśka”, czyli Barbara Głuszczak. Zmarła 9 lipca 2001, wcześniej podczas 1000 wydania audycji (30.03.2001) otrzymała „Nagrodę Niedźwiedzia”. Ostatnią Listę, jaką zrealizowała, było notowanie nr. 976 z 13 października 2000 roku. Inni realizatorzy audycji to m.in.: Marek Dalba, Michał Jakubik, Zofia Kruszewska, Elżbieta Malinowska i Agnieszka Łukasiewicz.

Charakterystyczne utwory muzyczne związane z audycją

Dżinglem rozpoczynającym każde wydanie audycji są połączone dwa fragmenty utworów:
"The Ascent" (końcówka utworu) i "Your Name (Has Slipped My Mind Again)" (początek utworu) grupy Ultravox z 1981 roku

Na początku każdej Listy wykorzystywany jest charakterystyczny podkład muzyczny, którym jest instrumentalna wersja przeboju:
"The Look of Love" zespołu ABC (1982)

W okresie, kiedy Listę prowadził tylko Piotr Baron (od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010) takim utworem był:
"Where's My Thing?" zespołu Rush (1991)

Balonik wykorzystywał wtedy również:
"One for the Road" – Acoustic Alchemy (1987) oraz "zapętlony" początek utworu:
"Young Folks" grupy Peter Bjorn and John (2006)

Przed prezentacją każdej nowej piosenki (nowości), która wchodzi do podstawowego zestawienia, rozbrzmiewa dżingiel, którym jest końcowy fragment utworu:
"Into the Lens" zespołu Yes (1980)

Z innych charakterystycznych utworów związanych z Listą, które były prezentowane jako podkłady muzyczne, należy wymienić m.in.:
"Jungle Love" – The Steve Miller Band (1977) – sygnał z początku utworu emitowany przed korespondencją Aliny Dragan,
"Hard Times" – The Human League (1981),
"She's Got a Gun" – Yello (wersja instrumentalna) (1981) – wykorzystywany w czasie wspominania starych notowań,
"Axel F." – Harold Faltermeyer (The M & M Mix) (1985) – emitowany m.in. podczas korespondencji Aliny Dragan,
"Temat Bożeny" – Urszula (1985) – wykorzystywany podczas "kącika Marii",
"Life's What You Make It" – Talk Talk (wersja instrumentalna) (1985) – czytanie skrótu notowania,
"Lily Was Here" – Candy Dulfer & David A. Stewart (1990)


oto pierwsze notowanie listy z dnia 24.04.1982

1 JON & VANGELIS — I'll Find My Way Home
2 MAANAM — O! Nie rób tyle hałasu
3 AC/DC — For Those About to Rock (We Salute You)
4 TSA — 51
5 PERFECT — Opanuj się
6 ABBA — The Visitors (Crackin' Up)
7 JETHRO TULL — Flying Colours
8 PERFECT — Pepe wróć
9 BUDKA SUFLERA — Teraz rób co chcesz
10 KOMBI — Słodka jest noc
11 THE J. GEILS BAND — Freeze-Frame
12 KASA CHORYCH — Przed nami drzwi zamknięte
13 LOMBARD — O jeden dreszcz
14 DEREK & THE DOMINOS — Layla
15 THE HUMAN LEAGUE — Do or Die
16 ROD STEWART — How Long
17 GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO — Asfaltowe łąki
18 PAUL DAVIS — '65 Love Affair
19 STEVIE NICKS — Edge of Seventeen
20 STEVIE WONDER — That Girl

poczekalnia

21 LINDSEY BUCKINGHAM — Trouble
22 LOMBARD — Droga pani z TV
23 ADRIAN JOHN LOVERIDGE — 400 Dragons
24 KLAN — Z brzytwą na poziomki
25 RICK SPRINGFIELD — Don't Talk to Strangers
26 KOMBI — Królowie życia
27 THIN LIZZY — Angel of Death
28 AIR SUPPLY — Sweet Dreams
29 ULTRAVOX — I Remember (Death in the Afternoon)
30 PIOTR SCHULZ & ALEX BAND — Czy możemy sami żyć

wikipedia.org

pozostałe notowania możecie odnaleść tutaj http://www.lp3.pl/alpt.phtml

Niedzwiecki.jpg
Plik ściągnięto 8791 raz(y) 62,9 KB

Ostatnio zmieniony przez ejtismen 2015-11-25, 08:54, w całości zmieniany 9 razy  
 
  Wyróżnienia: :: :: :: ::
 
yoleck 
..............Zaproszone osoby: 11
Wiek: 50
Dołączyła: 05 Lut 2009

Posty: 14935
Skąd: Chorzów Stary
Wysłany: 2009-03-13, 15:12   
powiem tylko tyle.......szacunek dla Mareczka za to co dla nas robił :brawo: !!! :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
 
  Wyróżnienia: :: :: :: ::
 
Mona 
-muzyczna maniaczka-
Zaproszone osoby: 4
Wiek: 51
Dołączyła: 16 Kwi 2009

Posty: 1671
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-04-16, 15:11   
yoleck napisał/a:
powiem tylko tyle.......szacunek dla Mareczka za to co dla nas robił :brawo: !!! :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:

Tak, tak :brawo:
To były niezapomniane chwile: Rodzice z radiem "Wolna Europa", a Monisia z LP M.Niedźwiedzkiego :hura:
_________________
"Cause we all have wings, but some of us don’t know why"
 
 
 
Aventoy 
Zaproszone osoby: 2
Wiek: 59
Dołączył: 01 Mar 2010

Posty: 4952
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-06-23, 20:01   
A kto tej listy nie słuchał, nie znam takiej osoby...

Tomex - dzięki wielkie, powspominało się , powspominało :piwo: :piwo:
_________________
Jedyny Prawdziwy Maanam
 
  Wyróżnienia: :: :: ::
 
amerykanka 
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Cze 2010

Posty: 5158
Skąd: Nidzica
Wysłany: 2011-06-23, 20:03   
Pamiętam że miałam wtedy Kasprzaka i nagrywałam ulubione kawałki.Najbardziej lubiłam wtedy Pet Shop Boys
_________________
Chcesz mieć tęczę musisz pogodzić się z burzą.
 
  Wyróżnienia: :: ::
 
Liliana 
Wiek: 49
Dołączyła: 19 Wrz 2009

Posty: 2179
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2012-06-17, 09:22   
...a ja pamiętam takie notowanie jak Marek przez całą listę przebojów mówił żebyśmy trzymali kciuki (nie wiem czy nie pomyliłam imienia) za Mariolkę albo Marię bo dzisiaj zdaje ;) ona czytała tam jakąś korespondencję nie wiem czy pamiętacie luzik ...otóż owa Mariolka lub Maria tego dnia zdawała :lol: to był chyba maj bo wszyscy myśleli że maturę ,a na koniec listy pojawiła się zdyszana na co Marek no i co zdałaś?, a ona na to tak zdałam nie przyjeli mi tylko butelek po winie hehehehe....to były fajne wieczory a ja wtedy popłakałam się ze śmiechu :glupek:
  Wyróżnienia: :: ::
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | nolimit template created by joli  Creative Commons License